BMW 725tds specifications — approved in Switzerland
142.8 HP
Max power
280.0 Nm
Max torque
206 km/h
Top speed
1 785 kg
Curb weight
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 200 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 12.5 kg/HP |
| Displacement | 2 497 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 256T1 |
| Curb weight | 1 785 kg |
| Gross weight | 2 245 kg |
| Length | 4 984 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 930 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98V: 7x16 DP20, 7 1/2x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP13/20 |
| Tires (option) | 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7 1/2x16 DP20 / 235/55 R R17 99W: 8x17 DP23 |
| Tow cap. (braked) | 1 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 09/04/1996 |
| Type approval no. | 1BA825 |