BMW 728iAL specifications — approved in Switzerland
193.1 HP
Max power
280.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 840 kg
Curb weight
1BA870
| Power | 193.1 HP (142.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 3 950 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 9.53 kg/HP |
| Displacement | 2 793 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 286S1 |
| Curb weight | 1 840 kg |
| Gross weight | 2 300 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 271.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98V: 7x16 DP20, 7 1/2x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP13/20 |
| Tires (option) | 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7 1/2x16 DP20 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/11/1997 |
| Type approval no. | 1BA870 |
1BA813
| Power | 193.1 HP (142.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 3 950 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 9.32 kg/HP |
| Displacement | 2 793 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-inj. |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 286S1 |
| Curb weight | 1 800 kg |
| Gross weight | 2 260 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 271.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16, 235/60R16: 7x16 DP20, 7.5x16 DP20 |
| Tires (option) | 245/55R16: 8x16 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 02/02/1996 |
| Type approval no. | 1BA813 |