BMW 735iL specifications — approved in Switzerland
238.0 HP
Max power
345.0 Nm
Max torque
243 km/h
Top speed
1 920 kg
Curb weight
1BA973
| Power | 238.0 HP (175.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 345.0 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed |
| 243 km/h |
| Weight/power ratio | 8.07 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 358S2 |
| Curb weight | 1 920 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 291.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 215/65R16 98Q M+S: 7.5x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7.5x16 DP20 / 235/55 R17 99W: 8x17 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/01/2000 |
| Type approval no. | 1BA973 |
1BA908
| Power | 238.0 HP (175.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 345.0 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 243 km/h |
| Weight/power ratio | 8.07 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 358S2 |
| Curb weight | 1 920 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 282.0 g/km |
| Consumption | 11.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 215/65R16 98Q M+S: 7.5x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7.5x16 DP20 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 02/10/1998 |
| Type approval no. | 1BA908 |
1BA872
| Power | 235.3 HP (173.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 3 300 rpm |
| Top speed | 244 km/h |
| Weight/power ratio | 7.88 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 358S1 |
| Curb weight | 1 855 kg |
| Gross weight | 2 315 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 292.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R16 100W: 7 1/2x16 DP20, 8x16 DP23 / 235/50ZR18: 8x18 DP13/20 |
| Tires (option) | 245/55R16 100W: 8x16 DP23 |
| Tow cap. (braked) | 1 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/11/1997 |
| Type approval no. | 1BA872 |
1BA821
| Power | 235.3 HP (173.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 3 300 rpm |
| Top speed | 244 km/h |
| Weight/power ratio | 7.88 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 358S1 |
| Curb weight | 1 855 kg |
| Gross weight | 2 315 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 292.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 M+S, 235/60R16: 7.5x16 DP20, 8x16 DP23 |
| Tires (option) | 245/55R16: 8x16 DP23 |
| Tow cap. (braked) | 1 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 28/03/1996 |
| Type approval no. | 1BA821 |