BMW 735Li specifications — approved in Switzerland
272.0 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 975 kg
Curb weight
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 3 700 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.26 kg/HP |
| Displacement | 3 600 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N62B36A |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 480 kg |
| Length | 5 169 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 3 130 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 271.0 g/km |
| Consumption | 11.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/55R17 102W: 8x17 DP24 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 11/03/2002 |
| Type approval no. | 1BB157 |