BMW 740d specifications — approved in Switzerland
312.8 HP
Max power
630.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 940 kg
Curb weight
1BD589
| Power | 312.8 HP (230.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 630.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.2 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N57D30B |
| Curb weight | 1 940 kg |
| Gross weight | 2 515 kg |
| Length | 5 079 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD589 |
1BC582
| Power | 312.8 HP (230.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 630.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.2 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N57D30B |
| Curb weight | 1 940 kg |
| Gross weight | 2 515 kg |
| Length | 5 079 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 19/06/2012 |
| Type approval no. | 1BC582 |
1BB990
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.37 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N57D30B |
| Curb weight | 1 950 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 5 072 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 479 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 1BB990 |
1BB797
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.37 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N57D30B |
| Curb weight | 1 950 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 5 072 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 479 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 06/08/2009 |
| Type approval no. | 1BB797 |
1BB191
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 8.09 kg/HP |
| Displacement | 3 901 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 398D1 |
| Curb weight | 2 090 kg |
| Gross weight | 2 595 kg |
| Length | 5 029 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 492 mm |
| Wheelbase | 2 990 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 259.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/55R17 102W: 8x17 DP24 AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Tires (option) | AV = 245/45R19 98W: 9x19 DP24 / AR = 275/40R19 101W: 10x19 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 18/09/2002 |
| Type approval no. | 1BB191 |
1BA988
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 560.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 242 km/h |
| Weight/power ratio | 8.31 kg/HP |
| Displacement | 3 901 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 398D1 |
| Curb weight | 2 035 kg |
| Gross weight | 2 495 kg |
| Length | 4 984 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 930 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 260.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60 R16 100W: 7 1/2x16 DP20, 8x16 DP23 / AV+AR= 235/55 R17 99W: 8x17 DP23 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/55 R16 100W: 8x16 DP23 / AV+AR= 235/55 R17 99W(XL): 8x17EH2 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 16/05/2000 |
| Type approval no. | 1BA988 |
1BA928
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 560.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 242 km/h |
| Weight/power ratio | 8.31 kg/HP |
| Displacement | 3 901 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 398D1 |
| Curb weight | 2 035 kg |
| Gross weight | 2 495 kg |
| Length | 4 984 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 930 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 260.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60 R16 100W: 7 1/2x16 DP20, 8x16 DP23 / AV+AR= 235/55 R17 99W: 8x17 DP23 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/55 R16 100W: 8x16 DP23 / AV+AR= 235/55 R17 99W: 8x17EH2 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 19/03/1999 |
| Type approval no. | 1BA928 |