BMW 740iL specifications — approved in Switzerland
285.6 HP
Max power
440.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 965 kg
Curb weight
1BA975
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 440.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.88 kg/HP |
| Displacement | 4 398 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448S2 |
| Curb weight | 1 965 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 306.0 g/km |
| Consumption | 12.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 215/65R16 98Q M+S: 7.5x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7.5x16 DP20 / 235/55 R17 99W: 8x17 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/01/2000 |
| Type approval no. | 1BA975 |
1BA910
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 440.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.88 kg/HP |
| Displacement | 4 398 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448S2 |
| Curb weight | 1 965 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 304.0 g/km |
| Consumption | 12.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 215/65R16 98Q M+S: 7.5x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7.5x16 DP20 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 02/10/1998 |
| Type approval no. | 1BA910 |
1BA874
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.88 kg/HP |
| Displacement | 4 398 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448S1 |
| Curb weight | 1 965 kg |
| Gross weight | 2 425 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 317.0 g/km |
| Consumption | 13.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R16 100W: 7 1/2x16 DP20, 8x16 DP23 / 235/50ZR18: 8x18 DP13/20 |
| Tires (option) | 245/55R16 100W: 8x16 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/11/1997 |
| Type approval no. | 1BA874 |
1BA819
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.83 kg/HP |
| Displacement | 4 398 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448S1 |
| Curb weight | 1 950 kg |
| Gross weight | 2 410 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 329.0 g/km |
| Consumption | 13.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60 R16 100W: 7 1/2x16 DP20, 8x16 DP23: 215/65 R16 98Q M+S: 7 1/2x16 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/55 R16 100W: 8x16 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 28/03/1996 |
| Type approval no. | 1BA819 |