BMW 740Le iPerf. specifications — approved in Switzerland
258.4 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 015 kg
Curb weight
1BJ688
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 550 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.8 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B48B20B |
| Curb weight | 2 015 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 238 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 479 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 45.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | AV+AR= 225/60R17 99Y: 7 1/2x17 DP27 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 05/12/2016 |
| Type approval no. | 1BJ688 |
1BJ689
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 550 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.8 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B48B20B |
| Curb weight | 2 015 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 238 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 479 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 49.0 g/km |
| Consumption | 2.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | AV+AR= 225/60R17 99Y: 7 1/2x17 DP27 / 245/50R18 100Y: 8x18 DP30 / 245/45R19 102Y: 8.5x19 DP25 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 05/12/2016 |
| Type approval no. | 1BJ689 |
1BJ690
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 550 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.8 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B48B20B |
| Curb weight | 2 015 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 238 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 479 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 49.0 g/km |
| Consumption | 2.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | AV+AR= 245/50R18 100Y: 8x18 DP30 / 245/45R19 102Y: 8.5x19 DP25 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 05/12/2016 |
| Type approval no. | 1BJ690 |
1BJ691
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 550 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.8 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B48B20B |
| Curb weight | 2 015 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 238 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 479 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 51.0 g/km |
| Consumption | 2.20 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / 245/40R20 99Y: 8.5x20 DP25 / 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 |
| Tires (option) | AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 / 275/35R20 102Y: 10x20 DP41 / 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 05/12/2016 |
| Type approval no. | 1BJ691 |
1BJ692
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 550 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.8 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B48B20B |
| Curb weight | 2 015 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 238 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 479 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 51.0 g/km |
| Consumption | 2.20 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / 245/40R20 99Y: 8.5x20 DP25 / 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 |
| Tires (option) | AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 / 275/35R20 102Y: 10x20 DP41 / 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 05/12/2016 |
| Type approval no. | 1BJ692 |