BMW 745d specifications — approved in Switzerland
329.1 HP
Max power
750.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 115 kg
Curb weight
1BB490
| Power | 329.1 HP (242.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.43 kg/HP |
| Displacement | 4 423 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448D1 |
| Curb weight | 2 115 kg |
| Gross weight | 2 620 kg |
| Length | 5 039 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 491 mm |
| Wheelbase | 2 990 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 239.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Tires (option) | AV = 245/45R19 98Y: 9x19 DP24 / 275/40R19 101Y: 10x19 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 15/08/2007 |
| Type approval no. | 1BB490 |
1BB419
| Power | 329.1 HP (242.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.43 kg/HP |
| Displacement | 4 423 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448D1 |
| Curb weight | 2 115 kg |
| Gross weight | 2 620 kg |
| Length | 5 039 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 491 mm |
| Wheelbase | 2 990 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 251.0 g/km |
| Consumption | 9.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Tires (option) | AV = 245/45R19 98Y: 9x19 DP24 / 275/40R19 101Y: 10x19 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 10/10/2006 |
| Type approval no. | 1BB419 |
1BB379
| Power | 329.1 HP (242.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.43 kg/HP |
| Displacement | 4 423 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448D1 |
| Curb weight | 2 115 kg |
| Gross weight | 2 620 kg |
| Length | 5 039 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 491 mm |
| Wheelbase | 2 990 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 251.0 g/km |
| Consumption | 9.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Tires (option) | AV = 245/45R19 98Y: 9x19 DP24 / 275/40R19 101Y: 10x19 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 14/09/2005 |
| Type approval no. | 1BB379 |
1BB298
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 7.07 kg/HP |
| Displacement | 4 423 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448D1 |
| Curb weight | 2 115 kg |
| Gross weight | 2 620 kg |
| Length | 5 039 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 484 mm |
| Wheelbase | 2 990 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 251.0 g/km |
| Consumption | 9.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Tires (option) | AV = 245/45R19 98Y: 9x19 DP24 / 275/40R19 101Y: 10x19 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 11/03/2005 |
| Type approval no. | 1BB298 |