BMW 745i specifications — approved in Switzerland
333.2 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 945 kg
Curb weight
1BB156
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.84 kg/HP |
| Displacement | 4 398 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N62B44A |
| Curb weight | 1 945 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 5 029 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 990 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 276.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/55R17 102W: 8x17 DP24 / AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Tires (option) | AV = 245/45R19 98W: 9x19 DP24 / AR = 275/40R19 101W: 10x19 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 11/03/2002 |
| Type approval no. | 1BB156 |
1BB153
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.84 kg/HP |
| Displacement | 4 398 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N62B44A |
| Curb weight | 1 945 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 5 029 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 990 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 263.0 g/km |
| Consumption | 10.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/55R17 102W: 8x17 DP24 / AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Tires (option) | AV = 245/45R19 98W: 9x19 DP24 / AR = 275/40R19 101W: 10x19 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 02/10/2001 |
| Type approval no. | 1BB153 |