BMW 750iL specifications — approved in Switzerland
326.4 HP
Max power
490.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
3 065 kg
Curb weight
1BA963
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.39 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54122 |
| Curb weight | 3 065 kg |
| Gross weight | 3 475 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine blindée |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Tires | 245/60R16 108H Reinf.: 7.5x16 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 24/01/2000 |
| Type approval no. | 1BA963 |
1BA977
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.46 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54122 |
| Curb weight | 2 110 kg |
| Gross weight | 2 570 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 332.0 g/km |
| Consumption | 13.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 215/65R16 98Q M+S: 7.5x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7.5x16 DP20 / 235/55 R17 99W: 8x17 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/01/2000 |
| Type approval no. | 1BA977 |
1BA912
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.46 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54122 |
| Curb weight | 2 110 kg |
| Gross weight | 2 570 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 383.0 g/km |
| Consumption | 15.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 215/65R16 98Q M+S: 7.5x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7.5x16 DP20 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/10/1998 |
| Type approval no. | 1BA912 |
1BA914
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.39 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54122 |
| Curb weight | 3 065 kg |
| Gross weight | 3 475 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine blindée |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 383.0 g/km |
| Consumption | 15.90 l/100km |
| Tires | 245/60R16 108H reinf.: 7.5x16 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/10/1998 |
| Type approval no. | 1BA914 |
1BA876
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.46 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54121 |
| Curb weight | 2 110 kg |
| Gross weight | 2 570 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 375.0 g/km |
| Consumption | 15.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R16 100W: 7 1/2x16 DP20, 8x16 DP23 / 235/50ZR18: 8x18 DP13/20 |
| Tires (option) | 245/55R16 100W: 8x16 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/11/1997 |
| Type approval no. | 1BA876 |
1BA839
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.34 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj. |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54121 |
| Curb weight | 2 070 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 343.0 g/km |
| Consumption | 14.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R16: 245/55R16: 215/65R16 M+S: 7.5x16 DP20: 8x16 DP23 |
| Tires (option) | 235/50R18: 8x18 DP13 ou DP20 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 11/09/1996 |
| Type approval no. | 1BA839 |
1BA814
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.39 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54121 |
| Curb weight | 3 065 kg |
| Gross weight | 3 475 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine blindée |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| Tires | 245/60R16 108H Reinf.: 7 1/2x16 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 27/02/1996 |
| Type approval no. | 1BA814 |