BMW 750iXL specifications — approved in Switzerland
326.4 HP
Max power
490.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 215 kg
Curb weight
1BA978
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.79 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54122 |
| Curb weight | 2 215 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 374 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 320 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 366.0 g/km |
| Consumption | 15.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 215/65R16 98Q M+S: 7.5x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7.5x16 DP20 / 235/55 R17 99W: 8x17 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/01/2000 |
| Type approval no. | 1BA978 |
1BA913
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.79 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54122 |
| Curb weight | 2 215 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 374 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 320 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 383.0 g/km |
| Consumption | 15.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 215/65R16 98Q M+S: 7.5x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7.5x16 DP20 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/10/1998 |
| Type approval no. | 1BA913 |