BMW 750Li specifications — approved in Switzerland
448.8 HP
Max power
650.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 035 kg
Curb weight
1BD593
| Power | 448.8 HP (330.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.53 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44B |
| Curb weight | 2 035 kg |
| Gross weight | 2 630 kg |
| Length | 5 219 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 481 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD593 |
1BD592
| Power | 448.8 HP (330.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.53 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44B |
| Curb weight | 2 035 kg |
| Gross weight | 2 630 kg |
| Length | 5 219 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 481 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD592 |
1BC584
| Power | 448.8 HP (330.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.53 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44B |
| Curb weight | 2 035 kg |
| Gross weight | 2 630 kg |
| Length | 5 219 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 481 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 19/06/2012 |
| Type approval no. | 1BC584 |
1BC108
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.04 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44A |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 2 610 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 478 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 05/08/2010 |
| Type approval no. | 1BC108 |
1BB854
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.04 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44A |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 2 610 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 478 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 31/08/2009 |
| Type approval no. | 1BB854 |
1BB715
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.04 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44A |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 2 610 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 478 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 10/09/2008 |
| Type approval no. | 1BB715 |
1BB623
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.04 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44A |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 2 610 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 478 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 11/08/2008 |
| Type approval no. | 1BB623 |
1BB301
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.51 kg/HP |
| Displacement | 4 799 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N62B48B |
| Curb weight | 2 025 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 5 179 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 484 mm |
| Wheelbase | 3 128 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 272.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/55R17 102W: 8x17 DP24 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 11/03/2005 |
| Type approval no. | 1BB301 |