BMW 760Li specifications — approved in Switzerland
544.0 HP
Max power
750.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 270 kg
Curb weight
1BD597
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.17 kg/HP |
| Displacement | 5 972 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N74B60A |
| Curb weight | 2 270 kg |
| Gross weight | 2 770 kg |
| Length | 5 219 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 481 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 303.0 g/km |
| Consumption | 12.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD597 |
1BC615
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.14 kg/HP |
| Displacement | 5 972 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N74B60A |
| Curb weight | 2 250 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 5 219 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 481 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 303.0 g/km |
| Consumption | 12.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 27/07/2012 |
| Type approval no. | 1BC615 |
1BC587
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.14 kg/HP |
| Displacement | 5 972 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N74B60A |
| Curb weight | 2 250 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 5 219 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 481 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 303.0 g/km |
| Consumption | 12.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 19/06/2012 |
| Type approval no. | 1BC587 |
1BB992
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.14 kg/HP |
| Displacement | 5 972 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N74B60A |
| Curb weight | 2 250 kg |
| Gross weight | 2 765 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 484 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 303.0 g/km |
| Consumption | 13.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 1BB992 |
1BB801
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.14 kg/HP |
| Displacement | 5 972 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N74B60A |
| Curb weight | 2 250 kg |
| Gross weight | 2 765 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 484 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 303.0 g/km |
| Consumption | 13.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 06/08/2009 |
| Type approval no. | 1BB801 |
1BB303
| Power | 444.7 HP (327.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.07 kg/HP |
| Displacement | 5 972 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N73B60A |
| Curb weight | 2 255 kg |
| Gross weight | 2 680 kg |
| Length | 5 179 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 484 mm |
| Wheelbase | 3 128 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 330.0 g/km |
| Consumption | 13.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Tires (option) | AV = 245/45R19 98Y: 9x19 DP24 / AR= 275/40R19 101Y: 10x19 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 11/03/2005 |
| Type approval no. | 1BB303 |
1BB193
| Power | 444.7 HP (327.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5 kg/HP |
| Displacement | 5 972 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N73B60A |
| Curb weight | 2 225 kg |
| Gross weight | 2 670 kg |
| Length | 5 169 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 492 mm |
| Wheelbase | 3 130 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 330.0 g/km |
| Consumption | 13.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Tires (option) | AV = 245/45R19 98W: 9x19 DP24 / AR= 275/40R19 101W: 10x19 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 10/01/2003 |
| Type approval no. | 1BB193 |