BMW 840Ci specifications — approved in Switzerland
285.6 HP
Max power
420.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 855 kg
Curb weight
1BA877
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.5 kg/HP |
| Displacement | 4 398 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448S1 |
| Curb weight | 1 855 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 780 mm |
| Width | 1 855 mm |
| Height | 1 340 mm |
| Wheelbase | 2 684 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 313.0 g/km |
| Consumption | 13.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | ess. 1+2 = 225/55R16: 7 1/2x16 DP15 |
| Tires (option) | 235/50R16: 7 1/2x16 DP15 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/11/1997 |
| Type approval no. | 1BA877 |
1BA824
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.5 kg/HP |
| Displacement | 4 398 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448S1 |
| Curb weight | 1 855 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 780 mm |
| Width | 1 855 mm |
| Height | 1 340 mm |
| Wheelbase | 2 684 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 313.0 g/km |
| Consumption | 13.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/55R16: 7 1/2x16 DP15 |
| Tires (option) | 235/50R16: 7 1/2x16 DP15 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 09/04/1996 |
| Type approval no. | 1BA824 |