BMW 850Ci specifications — approved in Switzerland
326.4 HP
Max power
420.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 955 kg
Curb weight
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.99 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54121 |
| Curb weight | 1 955 kg |
| Gross weight | 2 300 kg |
| Length | 4 780 mm |
| Width | 1 855 mm |
| Height | 1 340 mm |
| Wheelbase | 2 684 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 375.0 g/km |
| Consumption | 15.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/50R16 95W, 225/55 R16 95Q M+S: 7 1/2x16 DP15 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/45R17 93W, 235/45ZR17: 8x17 DP10 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 25/09/1996 |
| Type approval no. | 1BA850 |