BMW ActiveHybrid 3 specifications — approved in Switzerland
306.0 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 730 kg
Curb weight
1BF757
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.65 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 624 mm |
| Width | 1 811 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 810 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/45R18 91Y: 8x18 DP34 / AR= 255/40R18 95Y: 8 1/2x18 DP47 |
| Tires (option) | AV= 225/40R19 89Y: 8x19 DP36 / AR= 255/35R19 92Y: 8 1/2x19 DP47 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 26/02/2015 |
| Type approval no. | 1BF757 |
1BF755
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.65 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 624 mm |
| Width | 1 811 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 810 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/50R17 94W: 7 1/2x17 DP37 / AR= 255/45R17 98W: 8 1/2x17 DP47 |
| Tires (option) | AV+AR= 225/50R17 94W: 7 1/2x17 DP37 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 26/02/2015 |
| Type approval no. | 1BF755 |
1BF756
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.65 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 624 mm |
| Width | 1 811 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 810 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/45R18 91Y: 8x18 DP34 / AR= 255/40R18 95Y: 8 1/2x18 DP47 |
| Tires (option) | AV= 225/40R19 89Y: 8x19 DP36 / AR= 255/35R19 92Y: 8 1/2x19 DP47 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 26/02/2015 |
| Type approval no. | 1BF756 |
1BD678
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.65 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 624 mm |
| Width | 1 811 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 810 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/45R18 91Y: 8x18 DP34 / AR= 255/40R18 95Y: 8 1/2x18 DP47 |
| Tires (option) | AV= 225/40R19 89Y: 8x19 DP36 / AR= 255/35R19 92Y: 8 1/2x19 DP47 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 18/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD678 |
1BD677
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.65 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 624 mm |
| Width | 1 811 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 810 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/45R18 91Y: 8x18 DP34 / AR= 255/40R18 95Y: 8 1/2x18 DP47 |
| Tires (option) | AV= 225/40R19 89Y: 8x19 DP36 / AR= 255/35R19 92Y: 8 1/2x19 DP47 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 18/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD677 |
1BC949
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.65 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 624 mm |
| Width | 1 811 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 810 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/45R18 91Y: 8x18 DP34 / AR= 255/40R18 95Y: 8 1/2x18 DP47 |
| Tires (option) | AV= 225/40R19 89Y: 8x19 DP36 / AR= 255/35R19 92Y: 8 1/2x19 DP47 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 05/03/2013 |
| Type approval no. | 1BC949 |
1BC948
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.65 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 624 mm |
| Width | 1 811 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 810 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/45R18 91Y: 8x18 DP34 / AR= 255/40R18 95Y: 8 1/2x18 DP47 |
| Tires (option) | AV= 225/40R19 89Y: 8x19 DP36 / AR= 255/35R19 92Y: 8 1/2x19 DP47 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 05/03/2013 |
| Type approval no. | 1BC948 |
1BC572
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.65 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 730 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 624 mm |
| Width | 1 811 mm |
| Height | 1 429 mm |
| Wheelbase | 2 810 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 225/45R18 91Y: 8x18 DP34 / AR= 255/40R18 95Y: 8 1/2x18 DP47 |
| Tires (option) | AV= 225/40R19 89Y: 8x19 DP36 / AR= 255/35R19 92Y: 8 1/2x19 DP47 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 22/06/2012 |
| Type approval no. | 1BC572 |