BMW ActiveHybrid 5 specifications — approved in Switzerland
306.0 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 925 kg
Curb weight
1BH347
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 907 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 225/55R17 97W: 8x17 DP30 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 16/06/2016 |
| Type approval no. | 1BH347 |
1BH348
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 907 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/55R17 97W: 8x17 DP30 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/45R18 96Y: 8x18 DP30 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 16/06/2016 |
| Type approval no. | 1BH348 |
1BH349
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 907 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV= 245/35R20 95Y: 8.5x20 DP33 / 245/40R19 94Y: 8.5x19 DP33 / 245/45R18 96Y: 8x18 DP30 |
| Tires (option) | AR= 275/30R20 97Y: 9x20 DP44 / 275/35R19 96Y: 9x19 DP44 / 275/40R18 99Y: 9x18 DP44 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 16/06/2016 |
| Type approval no. | 1BH349 |
1BD466
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 907 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV= 245/35R20 95Y: 8.5x20 DP33 / AR= 275/30R20 97Y: 9x20 DP44 |
| Tires (option) | AV= 245/40R19 94Y: 8.5x19 DP33 / AR= 275/35R19 96Y: 9x19 DP44 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 14/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD466 |
1BD468
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 907 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/55R17 97W: 8x17 DP30 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/45R18 96Y: 8x18 DP30 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 14/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD468 |
1BD469
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 907 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV= 245/35R20 95Y: 8.5x20 DP33 / AR= 275/30R20 97Y: 9x20 DP44 |
| Tires (option) | AV= 245/40R19 94Y: 8.5x19 DP33 / AR= 275/35R19 96Y: 9x19 DP44 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 14/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD469 |
1BD467
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 907 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 225/55R17 97W: 8x17 DP30 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 14/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD467 |
1BD464
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 907 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 225/55R17 97W: 8x17 DP30 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 14/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD464 |
1BD465
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 907 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/55R17 97W: 8x17 DP30 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/45R18 96Y: 8x18 DP30 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 14/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD465 |
1BC339
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 899 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 225/55R17 97W: 8x17 DP30 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 31/10/2011 |
| Type approval no. | 1BC339 |
1BC341
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 899 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV= 245/35R20 95Y: 8.5x20 DP33 / AR= 275/30R20 97Y: 9x20 DP44 |
| Tires (option) | AV= 245/40R19 94Y: 8.5x19 DP33 / AR= 275/35R19 96Y: 9x19 DP44 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 31/10/2011 |
| Type approval no. | 1BC341 |
1BC340
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 899 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 968 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/55R17 97W: 8x17 DP30 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/45R18 96Y: 8x18 DP30 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 31/10/2011 |
| Type approval no. | 1BC340 |