BMW ActiveHybrid 7 specifications — approved in Switzerland
448.8 HP
Max power
650.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 120 kg
Curb weight
1BB865
| Power | 448.8 HP (330.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.72 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44A |
| Curb weight | 2 120 kg |
| Gross weight | 2 635 kg |
| Length | 5 072 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 485 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 219.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/40R20 99Y: 8.5x20 DP25 / AR= 275/35R20 102Y: 10x20 DP41 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 15/12/2009 |
| Type approval no. | 1BB865 |
1BD577
| Power | 319.6 HP (235.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.4 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 2 045 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 5 079 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD577 |
1BC590
| Power | 319.6 HP (235.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.4 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 2 045 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 5 079 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 22/06/2012 |
| Type approval no. | 1BC590 |