BMW ActiveHybrid X6 specifications — approved in Switzerland
408.0 HP
Max power
600.0 Nm
Max torque
236 km/h
Top speed
2 525 kg
Curb weight
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 236 km/h |
| Weight/power ratio | 6.19 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout |
| 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N63B44A |
| Curb weight | 2 525 kg |
| Gross weight | 3 025 kg |
| Length | 4 877 mm |
| Width | 1 983 mm |
| Height | 1 697 mm |
| Wheelbase | 2 933 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 231.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/50R19 107V/W: 9x19 DP48 / AR= 255/50R19 107V/W: 9x19 DP18 ou 285/45R19 111V/W: 10x19 DP21 |
| Tires (option) | AV= 275/40R20 106W: 10x20 DP40 / AR= 315/35R20 110W: 11x20 DP37 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 26/10/2009 |
| Type approval no. | 1BB857 |