BMW C 400 X specifications — approved in Switzerland
34.0 HP
Max power
35.0 Nm
Max torque
129 km/h
Top speed
284 kg
Curb weight
6BA658
| Power | 34.0 HP (25.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 35.0 Nm @ 5 750 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 8.35 kg/HP |
| Displacement | 350 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monoblock-inj |
| Transmission | s |
| Engine | A81A03B |
| Curb weight | 284 kg |
| Gross weight | 412 kg |
| Width | 2 200 mm |
| Height | 1 327 mm |
| Wheelbase | 2 203 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral/central |
| CO₂ | 83.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15 56S, 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 150/70-14 66S: 4.25x14 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 29/08/2024 |
| Type approval no. | 6BA658 |
6BA599
| Power | 34.0 HP (25.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 35.0 Nm @ 5 750 rpm |
| Top speed | 139 km/h |
| Weight/power ratio | 8.29 kg/HP |
| Displacement | 350 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monoblock-inj |
| Transmission | s |
| Engine | A81A03B |
| Curb weight | 282 kg |
| Gross weight | 405 kg |
| Width | 2 210 mm |
| Height | 1 305 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral/central |
| CO₂ | 81.0 g/km |
| Consumption | 3.50 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15 56S, 120/70R15 56H: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 150/70-14 66S: 4.25x14 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 11/01/2021 |
| Type approval no. | 6BA599 |
6BA554
| Power | 34.0 HP (25.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 35.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 139 km/h |
| Weight/power ratio | 8.65 kg/HP |
| Displacement | 350 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monoblock-inj |
| Transmission | s |
| Engine | A81A03A |
| Curb weight | 294 kg |
| Gross weight | 405 kg |
| Width | 2 210 mm |
| Height | 1 305 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral/central |
| CO₂ | 81.0 g/km |
| Consumption | 3.50 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15 56S, 120/70R15 56H: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 150/70-14 66S: 4.25x14 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 05/12/2018 |
| Type approval no. | 6BA554 |