BMW C evolution specifications — approved in Switzerland
25.8 HP
Max power
36.0 Nm
Max torque
129 km/h
Top speed
350 kg
Curb weight
6BA531
| Power | 25.8 HP (19.0 kW) |
| Torque | 36.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 13.57 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | s |
| Engine | JA0P07A |
| Curb weight | 350 kg |
| Gross weight | 445 kg |
| Width | 2 180 mm |
| Height | 1 255 mm |
| Doors | central / latéral |
| Tires | AV= 120/70R15 56H: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 21/12/2016 |
| Type approval no. | 6BA531 |
6BA532
| Power | 15.0 HP (11.0 kW) |
| Torque | 21.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 120 km/h |
| Weight/power ratio | 23.33 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | s |
| Engine | JA0P07A |
| Curb weight | 350 kg |
| Gross weight | 445 kg |
| Width | 2 180 mm |
| Height | 1 255 mm |
| Doors | central / latéral |
| Tires | AV= 120/70R15 56H: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 10/02/2017 |
| Type approval no. | 6BA532 |
6BA480
| Power | 15.0 HP (11.0 kW) @ 9 350 rpm |
| Torque | 72.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 120 km/h |
| Weight/power ratio | 22.67 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | s |
| Engine | JA0P07A |
| Curb weight | 340 kg |
| Gross weight | 430 kg |
| Width | 2 180 mm |
| Height | 1 255 mm |
| Doors | central / latéral |
| Tires | AV= 120/70R15 56H: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 04/04/2014 |
| Type approval no. | 6BA480 |