BMW C600 Sport specifications — approved in Switzerland
59.8 HP
Max power
66.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
324 kg
Curb weight
6BA456
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 66.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.42 kg/HP |
| Displacement | 647 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Engine | 652EA |
| Curb weight | 324 kg |
| Gross weight | 445 kg |
| Width | 2 175 mm |
| Height | 1 375 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral / central |
| Tires | AV= 120/70R15 56H: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 09/02/2012 |
| Type approval no. | 6BA456 |
6BA455
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 53.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 6.81 kg/HP |
| Displacement | 647 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Engine | 652EA |
| Curb weight | 324 kg |
| Gross weight | 445 kg |
| Width | 2 175 mm |
| Height | 1 375 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral / central |
| Tires | AV= 120/70R15 56H: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 09/02/2012 |
| Type approval no. | 6BA455 |