BMW C650 GT specifications — approved in Switzerland
59.8 HP
Max power
63.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
348 kg
Curb weight
6BA494
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 63.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.82 kg/HP |
| Displacement | 647 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Engine | 652EA |
| Curb weight | 348 kg |
| Gross weight | 445 kg |
| Width | 2 235 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral / central |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R15 56H: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 21/09/2015 |
| Type approval no. | 6BA494 |
6BA458
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 66.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.62 kg/HP |
| Displacement | 647 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Engine | 652EA |
| Curb weight | 336 kg |
| Gross weight | 445 kg |
| Width | 2 225 mm |
| Height | 1 400 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral / central |
| Tires | AV= 120/70R15 56H: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 09/02/2012 |
| Type approval no. | 6BA458 |
6BA495
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 54.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 7.31 kg/HP |
| Displacement | 647 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Engine | 652EA |
| Curb weight | 348 kg |
| Gross weight | 445 kg |
| Width | 2 235 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral / central |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R15 56H: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 21/09/2015 |
| Type approval no. | 6BA495 |
6BA457
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 53.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 7.06 kg/HP |
| Displacement | 647 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Engine | 652EA |
| Curb weight | 336 kg |
| Gross weight | 445 kg |
| Width | 2 225 mm |
| Height | 1 400 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral / central |
| Tires | AV= 120/70R15 56H: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 09/02/2012 |
| Type approval no. | 6BA457 |