BMW CE 02 specifications — approved in Switzerland
8.2 HP
Max power
10.0 Nm
Max torque
95 km/h
Top speed
207 kg
Curb weight
6BA629
| Power | 8.2 HP (6.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 10.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 95 km/h |
| Weight/power ratio | 25.24 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | s |
| Engine | JA0S06A |
| Curb weight | 207 kg |
| Gross weight | 312 kg |
| Width | 1 970 mm |
| Height | 1 140 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 120/80-14 58S: 2.50x14 |
| Tires (option) | AR= 150/70-14 66S: 3.50x14 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 01/09/2023 |
| Type approval no. | 6BA629 |
6BA653
| Power | 5.3 HP (3.9 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 14.0 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 39.06 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | s |
| Engine | JA0S06A |
| Curb weight | 207 kg |
| Gross weight | 312 kg |
| Width | 1 970 mm |
| Height | 1 140 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 120/80-14 58S: 2.50x14 |
| Tires (option) | AR= 150/70-14 66S: 3.50x14 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 05/06/2024 |
| Type approval no. | 6BA653 |
6BA630
| Power | 4.4 HP (3.2 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 12.0 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 44.09 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | s |
| Engine | JA0S06A |
| Curb weight | 194 kg |
| Gross weight | 312 kg |
| Width | 1 970 mm |
| Height | 1 140 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 120/80-14 58S: 2.50x14 |
| Tires (option) | AR= 150/70-14 66S: 3.50x14 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 14/09/2023 |
| Type approval no. | 6BA630 |