BMW F 450 GS specifications — approved in Switzerland
47.6 HP
Max power
43.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
260 kg
Curb weight
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 8 750 rpm |
| Torque | 43.0 Nm @ 6 750 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 5.46 kg/HP |
| Displacement | 420 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | A20A04A |
| Curb weight | 260 kg |
| Gross weight | 355 kg |
| Length | 2 161 mm |
| Width | 2 161 mm |
| Height | 1 210 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 88.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Tires | AV= 100/90-19 57H: 2.50x19 / AR= 130/80R17 65H: 3.50x17 |
| Tires (option) | AV= 100/90-19 57S: 2.50x19 / AR= 130/80-17 65S: 3.50x17 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 04/12/2025 |
| Type approval no. | 6BA685 |