BMW F 700 GS specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
77.0 Nm
Max torque
192 km/h
Top speed
293 kg
Curb weight
6BA512
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 77.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed |
| 192 km/h |
| Weight/power ratio | 3.92 kg/HP |
| Displacement | 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 802EA |
| Curb weight | 293 kg |
| Gross weight | 349 kg |
| Width | 2 280 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Doors | latéral, s.d. central |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Tires | AV= 110/80R19 59H / 110/80R19 59V: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 140/80R17 69H / 140/80R17 69V: 3.50x17 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 08/08/2016 |
| Type approval no. | 6BA512 |
6BA499
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 77.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 3.92 kg/HP |
| Displacement | 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 802EA |
| Curb weight | 293 kg |
| Gross weight | 436 kg |
| Width | 2 280 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Doors | latéral, s.d. central |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Tires | AV= 110/80R19 59H / 110/80R19 59V: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 140/80R17 69H / 140/80R17 69V: 3.50x17 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 06/07/2016 |
| Type approval no. | 6BA499 |
6BA510
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 60.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.16 kg/HP |
| Displacement | 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 802EA |
| Curb weight | 293 kg |
| Gross weight | 349 kg |
| Width | 2 280 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Wheelbase | 2 380 mm |
| Doors | latéral, s.d. central |
| CO₂ | 100.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Tires | AV= 110/80R19 59H / 110/80R19 59V: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 140/80R17 69H / 140/80R17 69V: 3.50x17 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 08/08/2016 |
| Type approval no. | 6BA510 |