CITROEN C5 2.0 HDi HY specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
370.0 Nm
Max torque
211 km/h
Top speed
1 650 kg
Curb weight
1CF714
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 211 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | AHR / AH01 (DW10FD) |
| Curb weight | 1 650 kg |
| Gross weight | 2 235 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 110.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/55R17 96V: 7.0x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 96V: 8.0X18 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 650 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/01/2016 |
| Type approval no. | 1CF714 |
1CF711
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 214 km/h |
| Weight/power ratio | 10.8 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | AHR / AH01 (DW10FD) |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 779 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 456 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 104.0 g/km |
| Consumption | 4.00 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/60R16 96V: 7.0x16 DP28-32 |
| Tow cap. (braked) | 1 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/01/2016 |
| Type approval no. | 1CF711 |
1CF712
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 214 km/h |
| Weight/power ratio | 10.8 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | AHR / AH01 (DW10FD) |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 779 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 456 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 106.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/55R17 96V: 7.0x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 96V: 8.0X18 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/01/2016 |
| Type approval no. | 1CF712 |
1CF713
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 211 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | AHR / AH01 (DW10FD) |
| Curb weight | 1 650 kg |
| Gross weight | 2 235 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 108.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/60R16 96V: 7.0x16 DP28-32 |
| Tow cap. (braked) | 1 650 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/01/2016 |
| Type approval no. | 1CF713 |
1CF526
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 214 km/h |
| Weight/power ratio | 10.8 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | AHR / AH01 (DW10FD) |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 779 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 456 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 106.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/55R17 96V: 7.0x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 96V: 8.0X18 DP 33 |
| Tow cap. (braked) | 1 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 18/05/2015 |
| Type approval no. | 1CF526 |
1CF527
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 214 km/h |
| Weight/power ratio | 10.8 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | AHR / AH01 (DW10FD) |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 779 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 456 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 104.0 g/km |
| Consumption | 4.00 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/60R16 96V: 7.0x16 DP28-32 |
| Tow cap. (braked) | 1 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 18/05/2015 |
| Type approval no. | 1CF527 |
1CF528
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 211 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | AHR / AH01 (DW10FD) |
| Curb weight | 1 650 kg |
| Gross weight | 2 235 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 108.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/60R16 96V: 7.0x16 DP28-32 |
| Tow cap. (braked) | 1 650 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 18/05/2015 |
| Type approval no. | 1CF528 |
1CF529
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 211 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | AHR / AH01 (DW10FD) |
| Curb weight | 1 650 kg |
| Gross weight | 2 235 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 110.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/55R17 96V: 7.0x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 96V: 8.0X18 DP 33 |
| Tow cap. (braked) | 1 650 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 18/05/2015 |
| Type approval no. | 1CF529 |