CITROEN C5 2.0 Hpi Break specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
192.0 Nm
Max torque
204 km/h
Top speed
1 449 kg
Curb weight
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 204 km/h |
| Weight/power ratio | 10.34 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RLZ |
| Curb weight | 1 449 kg |
| Gross weight | 1 974 kg |
| Length | 4 755 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15 94H: 6.50x15 DP25, 6x15 DP18 |
| Tires (option) | 215/55R16 93W: 6.50x16 DP26 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 720 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 18/04/2001 |
| Type approval no. | 1CD601 |