CITROEN C5 2.0i 16V specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
199.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 596 kg
Curb weight
1CD831
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 199.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.39 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFJ |
| Curb weight | 1 596 kg |
| Gross weight | 2 063 kg |
| Length | 4 779 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 456 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/60R16 95H: 7.00x16 DP28-32 / 245/40R19 95H: 8.00x19 DP33 |
| Tires (option) | 225/55R17 95H: 7.00x17 DP28-32 |
| Tow cap. (braked) | 1 720 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 30/11/2007 |
| Type approval no. | 1CD831 |
1CD594
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 208 km/h |
| Weight/power ratio | 10.24 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFN |
| Curb weight | 1 393 kg |
| Gross weight | 1 845 kg |
| Length | 4 617 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 197.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18 |
| Tires (option) | 215/55R16 93W: 6.50x16 DP26 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 05/02/2001 |
| Type approval no. | 1CD594 |