CITROEN C5 2.2 HDi FAP specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 735 kg
Curb weight
1CE278
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.5 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HL / 4H02 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 231 kg |
| Length | 4 779 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 456 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R17 95W: 7x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 14/10/2010 |
| Type approval no. | 1CE278 |
1CE184
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.5 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HL / 4H02 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 231 kg |
| Length | 4 779 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 456 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 95W: 7x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 01/07/2010 |
| Type approval no. | 1CE184 |
1CD833
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 367.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 219 km/h |
| Weight/power ratio | 10.61 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HT / 4H01 |
| Curb weight | 1 804 kg |
| Gross weight | 2 216 kg |
| Length | 4 779 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 456 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 95W: 7.00x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8.00x18 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 820 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 30/11/2007 |
| Type approval no. | 1CD833 |
1CD779
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 399.4 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 222 km/h |
| Weight/power ratio | 9.9 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4H01 / 4HS |
| Curb weight | 1 683 kg |
| Gross weight | 2 085 kg |
| Length | 4 745 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 194.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93W/97W: 6.50x16 DP26 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 29/09/2006 |
| Type approval no. | 1CD779 |
1CD762
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 367.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 222 km/h |
| Weight/power ratio | 9.71 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4H01 / 4HT |
| Curb weight | 1 651 kg |
| Gross weight | 2 055 kg |
| Length | 4 745 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/55R16 93W/97W: 6.50x16 DP26 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 09/03/2006 |
| Type approval no. | 1CD762 |
1CD832
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 366.4 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 219 km/h |
| Weight/power ratio | 11.05 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HP / 4H01 |
| Curb weight | 1 804 kg |
| Gross weight | 2 216 kg |
| Length | 4 779 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 456 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 95W: 7.00x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8.00x18 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 820 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 30/11/2007 |
| Type approval no. | 1CD832 |
1CD777
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 401.5 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 222 km/h |
| Weight/power ratio | 10.31 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4H01 / 4HR |
| Curb weight | 1 683 kg |
| Gross weight | 2 085 kg |
| Length | 4 745 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 194.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93W/97W: 6.50x16 DP26 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 29/09/2006 |
| Type approval no. | 1CD777 |
1CD767
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 222 km/h |
| Weight/power ratio | 10.12 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4H01 / 4HP |
| Curb weight | 1 651 kg |
| Gross weight | 2 055 kg |
| Length | 4 745 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/55R16 93W/97W: 6.50x16 DP26 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 27/06/2006 |
| Type approval no. | 1CD767 |