CITROEN C5 2.2 HDi FAP TR specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 842 kg
Curb weight
1XC765
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 9.03 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HL / 4H02 |
| Curb weight | 1 842 kg |
| Gross weight | 2 367 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 95W: 7x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 15/03/2012 |
| Type approval no. | 1XC765 |
1CE188
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 9.03 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HL / 4H02 |
| Curb weight | 1 842 kg |
| Gross weight | 2 367 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 95W: 7x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 01/07/2010 |
| Type approval no. | 1CE188 |
1CD852
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 367.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 10.82 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HT / 4H01 |
| Curb weight | 1 840 kg |
| Gross weight | 2 352 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 95W: 7.00x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8.00x18 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 22/01/2008 |
| Type approval no. | 1CD852 |
1CD851
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 366.4 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 11.27 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HP / 4H01 |
| Curb weight | 1 840 kg |
| Gross weight | 2 352 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 95W: 7.00x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8.00x18 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 22/01/2008 |
| Type approval no. | 1CD851 |