CITROEN C5 2.7 HDi FAP TR specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
436.9 Nm
Max torque
222 km/h
Top speed
1 877 kg
Curb weight
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 436.9 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 222 km/h |
| Weight/power ratio | 9.2 kg/HP |
| Displacement | 2 720 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | UHZ |
| Curb weight | 1 877 kg |
| Gross weight | 2 376 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 225.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 95W: 7.00x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8.00x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 22/01/2008 |
| Type approval no. | 1CD853 |