CITROEN C5 3.0 V6 HDi TR specifications — approved in Switzerland
240.7 HP
Max power
448.0 Nm
Max torque
239 km/h
Top speed
1 838 kg
Curb weight
1CE844
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 448.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 239 km/h |
| Weight/power ratio | 7.64 kg/HP |
| Displacement | 2 992 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | X8Z / X801 |
| Curb weight | 1 838 kg |
| Gross weight | 2 347 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 95W: 7x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 20/12/2012 |
| Type approval no. | 1CE844 |
1CE279
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 448.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 239 km/h |
| Weight/power ratio | 7.64 kg/HP |
| Displacement | 2 992 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | X8Z / X801 |
| Curb weight | 1 838 kg |
| Gross weight | 2 347 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 95W: 7x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 14/10/2010 |
| Type approval no. | 1CE279 |
1XB116
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 448.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 239 km/h |
| Weight/power ratio | 7.64 kg/HP |
| Displacement | 2 992 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | X8Z oder X801 |
| Curb weight | 1 838 kg |
| Gross weight | 2 347 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 195.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 95W: 7x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 06/05/2010 |
| Type approval no. | 1XB116 |
1CD908
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 448.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 239 km/h |
| Weight/power ratio | 7.64 kg/HP |
| Displacement | 2 992 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | X8Z oder X801 |
| Curb weight | 1 838 kg |
| Gross weight | 2 347 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 195.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 95W: 7x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 30/03/2009 |
| Type approval no. | 1CD908 |