CITROEN C5 3.0 V6 TR specifications — approved in Switzerland
210.8 HP
Max power
248.8 Nm
Max torque
222 km/h
Top speed
1 836 kg
Curb weight
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 248.8 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 222 km/h |
| Weight/power ratio | 8.71 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFV |
| Curb weight | 1 836 kg |
| Gross weight | 2 366 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 250.0 g/km |
| Consumption | 10.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 95W: 7.00x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8.00x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 22/01/2008 |
| Type approval no. | 1CD854 |