CITROEN C5 3.0i V6 Break specifications — approved in Switzerland
206.7 HP
Max power
286.6 Nm
Max torque
227 km/h
Top speed
1 694 kg
Curb weight
1CD680
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 286.6 Nm @ 3 650 rpm |
| Top speed |
| 227 km/h |
| Weight/power ratio | 8.2 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFU |
| Curb weight | 1 694 kg |
| Gross weight | 2 179 kg |
| Length | 4 745 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 238.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93W: 6.50x16 DP26 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 06/08/2004 |
| Type approval no. | 1CD680 |
1CD610
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 285.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 234 km/h |
| Weight/power ratio | 7.73 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFX |
| Curb weight | 1 597 kg |
| Gross weight | 2 142 kg |
| Length | 4 755 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93W: 6.50x16 DP26 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 30/05/2001 |
| Type approval no. | 1CD610 |