CITROEN C5 Airc. BlueHDi specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
189 km/h
Top speed
1 567 kg
Curb weight
1CL661
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 189 km/h |
| Weight/power ratio | 12 kg/HP |
| Displacement | 1 499 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | YHZ / YH01 (DV5RC) |
| Curb weight | 1 567 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL661 |
1CL662
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 12 kg/HP |
| Displacement | 1 499 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | YHZ / YH01 (DV5RC) |
| Curb weight | 1 567 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL662 |