CITROEN C5 Airc. HYBR specifications — approved in Switzerland
180.9 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 845 kg
Curb weight
1CL659
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 10.2 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGZ / 5G06 (EP6FADTX) |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 310 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 43.0 g/km |
| Consumption | 1.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 93V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 93V: 7.50x18 ET49 |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL659 |
1CL660
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 10.2 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGZ / 5G06 (EP6FADTX) |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 310 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 43.0 g/km |
| Consumption | 1.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 93V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 93V: 7.50x18 ET49 |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL660 |
1CL657
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 12.33 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGL / 5G06 (EP6FADTXHPE) |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 310 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 51.0 g/km |
| Consumption | 2.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL657 |
1CL658
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 12.33 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGL / 5G06 (EP6FADTXHPE) |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 310 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 51.0 g/km |
| Consumption | 2.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL658 |