CITROEN C5 Airc.MHEV specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
201 km/h
Top speed
1 629 kg
Curb weight
AXB419
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 201 km/h |
| Weight/power ratio | 11.98 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTHD2) |
| Curb weight | 1 629 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 650 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R19 93H: 7.50x19 ET50 |
| Tires (option) | 225/60R18 93H: 7.00x18 ET48 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | Stellantis Auto SAS, 78300 Poissy, France |
| Approval date | 07/04/2026 |
| Type approval no. | AXB419 |
1CL913
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 11.98 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTHD2) |
| Curb weight | 1 629 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 650 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R19 93H: 7.50x19 ET50 |
| Tires (option) | 225/60R18 93H: 7.00x18 ET48 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | Stellantis Auto SAS, 78300 Poissy, France |
| Approval date | 06/08/2025 |
| Type approval no. | 1CL913 |
1CL914
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 11.98 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTHD2) |
| Curb weight | 1 629 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 650 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R19 93H: 7.50x19 ET50 |
| Tires (option) | 225/60R18 93H: 7.00x18 ET48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | Stellantis Auto SAS, 78300 Poissy, France |
| Approval date | 06/08/2025 |
| Type approval no. | 1CL914 |
1CL915
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 11.98 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTHD2) |
| Curb weight | 1 629 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 650 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R19 93H: 7.50x19 ET50 |
| Tires (option) | 225/60R18 93H: 7.00x18 ET48 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | Stellantis Auto SAS, 78300 Poissy, France |
| Approval date | 06/08/2025 |
| Type approval no. | 1CL915 |
1CL916
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 11.98 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTHD2) |
| Curb weight | 1 629 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 650 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/55R19 93H: 7.50x19 ET50 |
| Tires (option) | 225/60R18 93H: 7.00x18 ET48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | Stellantis Auto SAS, 78300 Poissy, France |
| Approval date | 06/08/2025 |
| Type approval no. | 1CL916 |
1CL780
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.81 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTHD2) |
| Curb weight | 1 606 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Tow cap. (braked) | 1 250 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 20/12/2023 |
| Type approval no. | 1CL780 |
1CL781
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.81 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTHD2) |
| Curb weight | 1 606 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Tow cap. (braked) | 1 250 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 20/12/2023 |
| Type approval no. | 1CL781 |
1CL668
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.81 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTHD2) |
| Curb weight | 1 606 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Tow cap. (braked) | 1 250 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL668 |
1CL667
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.81 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTHD2) |
| Curb weight | 1 606 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Tow cap. (braked) | 1 250 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL667 |