CITROEN C5 X 1.6i specifications — approved in Switzerland
180.9 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 542 kg
Curb weight
1XY803
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed |
| 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.52 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5GF / 5G06 (EP6FADTXD) |
| Curb weight | 1 542 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 485 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R17 99V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 205/55R19 97V: 7.00x19 ET41 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 26/10/2022 |
| Type approval no. | 1XY803 |
1XY411
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.52 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5GF / 5G06 (EP6FADTXD) |
| Curb weight | 1 542 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 485 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R17 99V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 205/55R19 97V: 7.00x19 ET41 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 27/07/2022 |
| Type approval no. | 1XY411 |
1CK549
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.52 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5GF / 5G06 (EP6FADTXD) |
| Curb weight | 1 542 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 485 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R17 99V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 205/55R19 97V: 7.00x19 ET41 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 04/10/2021 |
| Type approval no. | 1CK549 |
1CK550
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.52 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5GF / 5G06 (EP6FADTXD) |
| Curb weight | 1 542 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 485 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R17 99V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 205/55R19 97V: 7.00x19 ET41 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 04/10/2021 |
| Type approval no. | 1CK550 |