CITROEN C5 X Hybrid specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
233 km/h
Top speed
1 797 kg
Curb weight
1CL656
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 233 km/h |
| Weight/power ratio | 10.01 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGY / 5G06 (EP6FADTXDHP) |
| Curb weight | 1 797 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 485 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 30.0 g/km |
| Consumption | 1.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/65R17 99V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 205/55R19 97V: 7.00x19 ET41 |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 23/08/2023 |
| Type approval no. | 1CL656 |
1CL655
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 12.01 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGX / 5G06 (EP6FADTXDHPE) |
| Curb weight | 1 797 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 485 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 30.0 g/km |
| Consumption | 1.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/65R17 99V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 205/55R19 97V: 7.00x19 ET41 |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 23/08/2023 |
| Type approval no. | 1CL655 |