CITROEN C5 X PureTech specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
213 km/h
Top speed
1 493 kg
Curb weight
1CL826
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 213 km/h |
| Weight/power ratio | 11.43 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HNS / HN05 (EB2ADTS) |
| Curb weight | 1 493 kg |
| Gross weight | 1 905 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 485 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 205/55R19 97V: 7.00x19 ET41 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/08/2024 |
| Type approval no. | 1CL826 |
1CL654
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 11.43 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HNS / HN05 (EB2ADTS) |
| Curb weight | 1 493 kg |
| Gross weight | 1 905 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 485 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 205/55R19 97V: 7.00x19 ET41 |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 23/08/2023 |
| Type approval no. | 1CL654 |