CITROEN C6 2.2 HDi FAP specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
399.4 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 923 kg
Curb weight
1CD879
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 399.4 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.31 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4H01 / 4HS |
| Curb weight | 1 923 kg |
| Gross weight | 2 320 kg |
| Length | 4 908 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 97W: 7x17 DP32 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W: 8x18 DP33-35 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 19/09/2008 |
| Type approval no. | 1CD879 |
1CD770
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 367.4 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 11.15 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4H01 / 4HT |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 280 kg |
| Length | 4 908 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 97W: 7x17 DP32 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W: 8x18 DP33-35 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 10/08/2006 |
| Type approval no. | 1CD770 |
1CD769
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 366.4 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 11.61 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4H01 / 4HP |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 280 kg |
| Length | 4 908 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 97W: 7x17 DP32 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W: 8x18 DP33-35 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 10/08/2006 |
| Type approval no. | 1CD769 |