CITROEN C6 2.7 HDi V6 specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
436.9 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 946 kg
Curb weight
1XA868
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 436.9 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.54 kg/HP |
| Displacement | 2 720 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | UHZ |
| Curb weight | 1 946 kg |
| Gross weight | 2 335 kg |
| Length | 4 908 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 97W: 7x17 DP32 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W: 8x18 DP33-35 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 20/10/2009 |
| Type approval no. | 1XA868 |
1CD810
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 436.9 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 14 kg/HP |
| Displacement | 2 720 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | UHZ |
| Curb weight | 2 857 kg |
| Gross weight | 3 350 kg |
| Length | 4 908 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Limousine blindée |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Tires | 245/45R18 100W: 8x18 DP33-35 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 12/02/2007 |
| Type approval no. | 1CD810 |
1CD731
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 436.9 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.54 kg/HP |
| Displacement | 2 720 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | UHZ |
| Curb weight | 1 946 kg |
| Gross weight | 2 335 kg |
| Length | 4 908 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 97W: 7x17 DP32 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W: 8x18 DP33-35 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 28/06/2005 |
| Type approval no. | 1CD731 |