CITROEN C6 3.0 V6 HDi FAP specifications — approved in Switzerland
240.7 HP
Max power
448.0 Nm
Max torque
235 km/h
Top speed
1 948 kg
Curb weight
1CE309
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 448.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.09 kg/HP |
| Displacement | 2 992 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | X8Z / X801 |
| Curb weight | 1 948 kg |
| Gross weight | 2 340 kg |
| Length | 4 908 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/45R18 100W: 8x18 DP33/34/35 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 08/11/2010 |
| Type approval no. | 1CE309 |
1CD909
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 448.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.09 kg/HP |
| Displacement | 2 992 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | X8Z / X801 |
| Curb weight | 1 948 kg |
| Gross weight | 2 340 kg |
| Length | 4 908 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 195.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/45R18 100W: 8x18 DP33/34/35 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 01/04/2009 |
| Type approval no. | 1CD909 |