CITROEN C6 3.0i V6 specifications — approved in Switzerland
210.8 HP
Max power
284.8 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 891 kg
Curb weight
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 284.8 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.97 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFV |
| Curb weight | 1 891 kg |
| Gross weight | 2 271 kg |
| Length | 4 908 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 11.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 97W: 7x17 DP32 |
| Tires (option) | 245/45R18 100W: 8x18 DP33-35 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 28/06/2005 |
| Type approval no. | 1CD730 |