CITROEN C8 2.0 16V specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
1 645 kg
Curb weight
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.1 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFN |
| Curb weight | 1 645 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 9.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15 94H : 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 215/65R15 96H: 6.5x15 DP27 |
| Tow cap. (braked) | 1 775 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 11/06/2002 |
| Type approval no. | 1CD626 |