CITROEN C8 2.0 HDi specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
340.0 Nm
Max torque
170 km/h
Top speed
1 838 kg
Curb weight
1CE950
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 170 km/h |
| Weight/power ratio | 11.26 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHH / RH02 (DW10CTED4) |
| Curb weight | 1 838 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95H: 7.0x16 DP27 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 29/04/2013 |
| Type approval no. | 1CE950 |
1CE647
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 333.8 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 11.26 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHH / RH02 |
| Curb weight | 1 838 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 99H: 7.0x16 DP27 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 31/07/2012 |
| Type approval no. | 1CE647 |
1CE651
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 333.8 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 12.1 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHH / RH02 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 590 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 99H: 7.0x16 DP27 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 31/07/2012 |
| Type approval no. | 1CE651 |
1CE648
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 333.8 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 12.25 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHH / RH02 |
| Curb weight | 1 999 kg |
| Gross weight | 2 590 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 99H: 7.0x16 DP27 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 31/07/2012 |
| Type approval no. | 1CE648 |
1CE650
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 333.8 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 11.31 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHH / RH02 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 99H: 7.0x16 DP27 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 31/07/2012 |
| Type approval no. | 1CE650 |
1CE949
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.51 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHD / RH02 (DW10CTED4) |
| Curb weight | 1 838 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95H: 7.0x16 DP27 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 29/04/2013 |
| Type approval no. | 1CE949 |
1CE649
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 316.4 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.57 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHD / RH02 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 99H: 7.0x16 DP27 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 31/07/2012 |
| Type approval no. | 1CE649 |
1CE646
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 316.4 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.51 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHD / RH02 |
| Curb weight | 1 838 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 99H: 7.0x16 DP27 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 31/07/2012 |
| Type approval no. | 1CE646 |
1CD761
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 298.2 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 15.13 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHK |
| Curb weight | 1 811 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 182.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 95H: 7.0x16 DP27 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 09/03/2006 |
| Type approval no. | 1CD761 |
1CD630
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 15.96 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHW |
| Curb weight | 1 736 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R15 96H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 215/60R16 95/99H: 7.0x16 DP27 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 11/06/2002 |
| Type approval no. | 1CD630 |
1CD651
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 16.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHM |
| Curb weight | 1 743 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 210.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R15 96H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 215/60R16 95/99H: 7.0x16 DP27 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 09/07/2003 |
| Type approval no. | 1CD651 |