CITROEN C8 2.2 HDi FAP specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
399.4 Nm
Max torque
197 km/h
Top speed
1 930 kg
Curb weight
1CD837
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 399.4 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 197 km/h |
| Weight/power ratio | 11.35 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HS / 4H01 |
| Curb weight | 1 930 kg |
| Gross weight | 2 610 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 95H: 7.0x16 DP27 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 10/12/2007 |
| Type approval no. | 1CD837 |
1CD821
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 367.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.97 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4H01 / 4HT |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 570 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 95H: 7.0x16 DP27 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 17/07/2007 |
| Type approval no. | 1CD821 |
1CD836
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 401.5 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 11.83 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HR / 4H01 |
| Curb weight | 1 930 kg |
| Gross weight | 2 610 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 95H: 7.0x16 DP27 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 10/12/2007 |
| Type approval no. | 1CD836 |
1CD820
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 366.4 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.43 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4H01 / 4HP |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 570 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 95H: 7.0x16 DP27 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 17/07/2007 |
| Type approval no. | 1CD820 |
1CD631
| Power | 127.8 HP (94.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 314.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.95 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HW |
| Curb weight | 1 783 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R15 96H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 215/60R16 95/99H: 7.0x16 DP27 |
| Tow cap. (braked) | 1 850 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 11/06/2002 |
| Type approval no. | 1CD631 |