CITROEN DS3 1.2 THP STT specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
204 km/h
Top speed
1 165 kg
Curb weight
1CF669
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 204 km/h |
| Weight/power ratio | 8.92 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNY / HN02 (EB2DTS) |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 105.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81H: 6.00x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7.00x17 DP25/26 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 06/01/2016 |
| Type approval no. | 1CF669 |
1CF670
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 202 km/h |
| Weight/power ratio | 9.15 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNY / HN02 (EB2DTS) |
| Curb weight | 1 195 kg |
| Gross weight | 1 620 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 105.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81H: 6.00x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7.00x17 DP25/26 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 06/01/2016 |
| Type approval no. | 1CF670 |