CITROEN DS3 1.2i THP specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
205.0 Nm
Max torque
188 km/h
Top speed
1 165 kg
Curb weight
1CF673
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 188 km/h |
| Weight/power ratio | 10.57 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNZ / HN01 (EB2DT) |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 615 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 105.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 06/01/2016 |
| Type approval no. | 1CF673 |
1CF647
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 10.57 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNZ / HN01 (EB2DT) |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 615 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 108.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1CF647 |
1CF648
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 11.12 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNZ / HN01 (EB2DT) |
| Curb weight | 1 225 kg |
| Gross weight | 1 635 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1CF648 |
1CF543
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 10.57 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNZ / HN01 (EB2DT) |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 615 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 108.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 13/06/2015 |
| Type approval no. | 1CF543 |
1CF544
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 11.12 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNZ / HN01 (EB2DT) |
| Curb weight | 1 225 kg |
| Gross weight | 1 635 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 13/06/2015 |
| Type approval no. | 1CF544 |